Fundacja „Gdyński Most Nadziei" to jedyna w Gdyni organizacja pozarządowa, niosąca pomoc i wsparcie psychologiczne mieszkańcom tego miasta.

Fundacja realizuje ogólnopolski program Akademii Walki z Rakiem, która uczy jak mobilizować wewnętrzne siły do walki z chorobą, jak nie podupadać na duchu i nie dać się opanować czarnym myślom. Słuchacze Akademii mogą korzystać z indywidualnych porad wielu terapeutów i specjalistów. Do ich dyspozycji oprócz psychologa jest dietetyk, pracownik socjalny, seksuolog oraz osoba, która doradzi, jak zadbać o wygląd po chemioterapii. Pomoc znajdą też bliscy chorych, którzy często czują się bezradni wobec choroby.

Fundacja stawia sobie za cel szeroko rozumiane merytoryczne, organizacyjne oraz psychologiczne wspieranie osób chorych onkologicznie oraz ich bliskich, jak również świadczenie pomocy prozdrowotnej.

Działa zaś m.in. poprzez:

  • organizowanie grup wsparcia psychologicznego dla chorych i ich bliskich,
  • upowszechnianie wiedzy o przyczynach chorób nowotworowych i prowadzenie działalności profilaktycznej w środowiskach młodzieży szkolnej i akademickiej oraz wśród osób dorosłych,
  • prowadzenie centrum informacyjnego z zakresu profilaktyki zdrowotnej, terapii przeciwbólowych.

Wszelka pomoc jak i poradnictwo prowadzone w ramach Ogólnopolskiej Sieci Akademii Walki z Rakiem są NIEODPŁATNE!

 

Fundacja „Gdyński Most Nadziei” jest pomysłodawcą i realizatorem jedynej i unikatowej  w skali kraju kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” (www.odwazni.com ) poruszającej zagadnienie profilaktyki raka jądra i dbałości o zdrowie wśród młodych mężczyzn. Kampania objęta jest patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Prezydenta Miasta Gdyni, a realizowana przy współpracy z Miastem Gdynia od 2009 roku.

Założeniem Kampanii jest przełamywanie tematu tabu, jakim jest samobadanie mężczyzn, diagnozowanie choroby raka jądra, a przede wszystkim wypracowanie zdrowych nawyków. W polskim społeczeństwie wciąż istnieje mała świadomość zagrożeń związanych z niekontrolowaniem zdrowia oraz ignorowaniem profilaktyki.

Działania Kampanii skierowane są do młodych mężczyzn, w wieku od 17 do 35 roku życia - to właśnie w tej grupie wiekowej diagnozowanych jest najwięcej przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu, ale zarazem najwyższy jest współczynnik wyleczalności tej choroby, nawet do 99%. Przekaz Kampanii kierowany jest też do partnerek, rodzin i przyjaciół.

Kampania realizowana jest poprzez happeningi uliczne (ulica Świętojańska, Skwer Kościuszki, Bulwar Nadmorski), obecność na dużych wydarzeniach sportowych (mecze rugby, biegi uliczne), muzycznych (Open’er Festival), murale w przestrzeni miejskiej itp. Ponadto prowadzone są prelekcje połączone z warsztatem samobadania w szkołach ponadgimnazjalnych i uczelniach wyższych. Poprzez niekonwencjonalne formy przekazu treści Kampanii staramy się dotrzeć do młodych ludzi i sugerować im, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie.

 

W roku 2011 Fundacja ze realizację kampanii otrzymała medal Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie "Gdynia bez barier", a w 2012 wyróżnienie Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego.