Fundacja „Gdyński Most Nadziei”  jest pomysłodawcą i realizatorem jedynej i unikatowej  w skali kraju kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” poruszającej zagadnienie profilaktyki raka jądra i dbałości o zdrowie wśród młodych mężczyzn.

Kampania objęta jest patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Prezydenta Miasta Gdyni, a realizowana przy współpracy z Miastem Gdynia od 2009 roku.

Założeniem Kampanii jest przełamywanie tematu tabu, jakim jest samobadanie mężczyzn, diagnozowanie choroby raka jądra, a przede wszystkim wypracowanie zdrowych nawyków. W polskim społeczeństwie wciąż istnieje mała świadomość zagrożeń związanych z niekontrolowaniem zdrowia oraz ignorowaniem profilaktyki.

Działania Kampanii skierowane są do młodych mężczyzn, w wieku od 17 do 35 roku życia – to właśnie w tej grupie wiekowej diagnozowanych jest najwięcej przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu, ale zarazem najwyższy jest współczynnik wyleczalności tej choroby, nawet do 99%. Przekaz Kampanii kierowany jest też do partnerek, rodzin i przyjaciół.

Kampania realizowana jest poprzez happeningi uliczne (ulica Świętojańska, Skwer Kościuszki, Bulwar Nadmorski), obecność na dużych wydarzeniach sportowych (mecze rugby, biegi uliczne), muzycznych (Open’er Festival), murale w przestrzeni miejskiej itp. Ponadto prowadzone są prelekcje połączone z warsztatem samobadania w szkołach ponadgimnazjalnych i uczelniach wyższych. Poprzez niekonwencjonalne formy przekazu treści Kampanii staramy się dotrzeć do młodych ludzi i sugerować im, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie.

W roku 2011 Fundacja ze realizację kampanii otrzymała medal Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie „Gdynia bez barier”, a w 2012 wyróżnienie Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego,a w roku 2017 Nagrodę Jaskółki Nadziei.

Więcej informacji na: www.odwazni.com